Umělá sladidla mohou paradoxně zvyšovat riziko obezity a diabetu II.typu (cukrovky). Jak a proč ?


V současné době je silně rozšířeno a doporučováno použití umělých sladidel pro jejich téměř nulový obsah energie (nekaloričnost) jako výborná alternativa k běžnému cukru (sacharoze).  A to zejména lidem s nadváhou, obezitou a diabetem. Tato zažitá praxe však začíná  dostávat vážné trhliny díky nedávné studii izraelských vědců publikované v prestižním časopise Nature v minulém roce.

Nejprve  na myších krmených stravou s umělými sladidly (sacharin – největší efekt, sukraloza, aspartam) byla výrazně zhoršena glukózová tolerance (zvýšená hladina glukozy v krvi – předstupeň diabetu) po cca 11týdnech oproti myším krmeným stravou s běžným cukrem.

Příčina tkví v účinku umělých sladidel na střevní mikrofloru, jejíž složení mění a umožňuje pravděpodobně získávat více energie z potravy. Důkazem je, že tento účinek umělých sladidel se nedostavil pokud byly myši zároveň vystaveny působení antibiotik a zase naopak pokud se transplantovala stolice myší se zvýšenou hladinou glukózy myším sterilním, vyvolalo to u nich stejný efekt.

Toto zjištění bylo ověřeno na 381 zdravých dobrovolnících, kdy už po 7 dnech sladidlové diety u 50% nastalo výrazné zvýšení glukozy v krvi a byla zaznamenána změna střevní mikroflory. U dlouhodobé konzumace měla za následek nejen vyšší glykémie, ale i zvýšení  hmotnosti.

Závěrem lze konstatovat, že výše zmíněná sladidla zvyšují riziko vzniku obezity a cukrovky.

 A to nemluvím o diskutované „ neškodnosti“ pro zdraví některých sladidel (např. aspartam).

Myslím, že obezřetnost v používání umělých sladidel je namístě. A není mi dobře z toho, jak rozšířené je jejich používání –  sukralozové sirupy ve školních a školkových jídelnách – to je jen vrcholek ledovce. Možná i proto je obezita a cukrovka současná epidemie

Jotham Suez et al. Artificial sweeteners induce glucose intolerance by altering the gut microbiota. Nature 514 (7521), 181-186 ( 2014)