Možná jste si při horské túře nebo při cestě jarní přírodou všimli lidí, kteří jdou a při chůzi používají dvě hole, ne nepodobné těm na běžky. S tím rozdílem, že sněhu široko daleko ani vločka. Vysvětlení je jednoduché, jde o vyznavače nordic walking, chůze se speciálními holemi.
Nordic walking se objevil začátkem 90. let ve Finsku jako mimosezonní tréninková metoda pro běžce na lyžích. Dnes je severská chůze rekreační fyzickou aktivitou, která je díky své dostupnosti stále oblíbenější u široké veřejnosti.
Zapojují se při ní i ty svalové skupiny, které se při běžném pohybu takříkajíc zahálí. Severská chůze je mnohem méně náročná než běh, ale v ničem si s ním nezadá v účinnosti. Navíc je mnohem bezpečnější. A hlavně, nordic walking může provozovat opravu každý. Vůbec to není aktivita vhodná jen pro seniory, ale v rychlé akční formě je populární i mezi teenagery a pro lidí středního věku je vhodný třeba i jako doplňkový sport např. k populární cyklistice, která však neprocvičí komplexně celé tělo. Pro lidi s větší nadváhou , jde o přirozenou a často jedinou dostatečně intenzivní aktivitu , kterou si mohou dopřát. Navíc v každém ročním období na zdravém vzduchu a bez nutnosti navštěvovat nákladná fitness centra.
Nordic Walking nevyžaduje žádný speciální terén, hole se hodí pro všechny druhy povrchů, na rovinu stejně jako do hor, se speciálními nástavci i do města. Kromě hůlek a slušnější obuvi nepotřebujete žádné jiné speciální vybavení. Stačí jen sportovní oblečení. A chuť něco dělat. Senioři pak získají při chůzi s holemi pocit bezpečí, a to hlavně na klouzavých površích, po dešti nebo při chůzi v obtížnějším terénu.
Chůze s holemi může pomoci i při hubnutí. Podle obezitologa Martina Matoulka z II. interní kliniky LF UK v Praze tento způsob chůze zvyšuje spotřebu kalorií zhruba o dvacet až pětadvacet procent.
Při běžné chůzi se spálí zhruba 800 až 1000 kilojoulů za hodinu, při nordic walking pak až 1300 kilojoulů,“ říká. „V redukčním režimu není však úplně nejdůležitější absolutní hodnota spálených kalorií za hodinu, ale především pravidelnost pohybu,
„Při chůzi s holemi v nerovném terénu odlehčíte přetíženým nosným kloubům – a to je také pozitivní přínos nordic walking.“ Devadesát procent svalů je zapojena a v pohybu. Je to díky tomu, že na rozdíl od normální chůze, kdy jsou zapojeny jen dolní končetiny a částečně trup, severská chůze intenzivně používá i ruce.
„Při chůzi s hůlkami se tak zpevňují nejen bederní svaly, ale i zádové, krční a ramenní, a tím se zlepšuje správné držení těla,“ říká Václav Šolc z Lázní Bělohrad, kde nording walking používají jako jednu z léčebných procedur. „Zapojením horní části těla se zvyšuje tepová frekvence, zlepšuje srdeční činnost a krevní oběh.“
Při používání holí se neustále střídá napětí a uvolňování svalstva paží a ramen, a tak se zvyšuje prokrvení celé horní části těla. Kýváním boků dopředu se automaticky prodlužuje délka kroku a zvyšuje se rychlost chůze. Horní část těla přitom přebírá až třicet procent práce nohou a značně jim ulehčuje, což má význam zejména u obéznějších lidí. Používání hůlek redukuje zátěž kyčlí, kolen i kotníků, nedochází k jejich přetěžování a díky opoře rukou se snižuje i možnost zranění, uklouznutí, podvrtnutí, pádu.
Pro zajímavost – stoupněte si na váhu bez holí. Pak se opřete o hůlky a stoupněte si na váhu znovu. Pokud máte osmdesát kilogramů, s holemi v ruce se tělu odlehčí zhruba o dvacet až třicet kilo. To už klouby na nohou opravdu poznají a vám se půjde s tímto „odlehčením“ skutečně mnohem lépe. A tak i tomu, jemuž běžně činí problém ujít byť jen jediný kilometr, to s holemi půjde skutečně téměř samo.
Je nutné se chůzi učit?
Chodit s hůlkami samozřejmě zvládne napoprvé každý , ale pokud od tohoto cvičení očekáváte víc a ono vám může dát víc (např. možnost zapojit až 90% vašich svalů viz. obrázek níže)
tak je nutné se naučit správnou metodu chůze . Není to těžké, ale co je potřeba je nezískat špatné návyky hned na začátku a co nejrychleji si vše správně zažít a pod dohledem instruktora pravidelným opakováním utvrdit a zautomatizovat.
Jaké používat hůlky pro Nordic Walking ?
Nejsou hůlky jako hůlky. Ty správné hole na Nordic Walking mají rukavičku, která se fixuje okolo zápěstí, aby se dala z ruky vypustit – a maximálně tak využít možností co technika Nordic Walking nabízí.
Standardní skládací hůlky s běžným poutkem jsou určené pro horské tůry – Trekking … Podívejte se na rozdíl zde:
Správnou výška hůlek pro vás určíte tak , když ruka svírá v lokti pravý úhel – lze ji vypočítat také dle vzorce:
výška hůlky=výška postavy (cm) * 0,68